Vienos dalies spektaklis aktorės Unės Babickaitės – Baye dienoraščių motyvais
Autorė, režisierė ir atlikėja – Birutė Mar
Dailininkai – Jolanta Rimkutė ir Dmitrijus Matvejevas
Kompozitorius – Antanas Kučinskas
Choreografė – Edita Stundytė
Režisierės asistentė – Regina Garuolytė
Trukmė – 1,20 val.
Nuo 2018 m.– atnaujintas Solo teatro spektaklis (anksčiau sukurtas ir rodytas Lietuvos nacionaliniame dramos teatre)
…
Artimiausi “UNĖS” spektakliai
(2024-2025 m. sezoną. Datos bus paskelbtos vėliau)
…
„Unė“ – spektaklis, sukurtas pagal pačios Birutės Mar pjesę, kurią inspiravo aktorės Unės Baye-Babickaitės (1897–1961) dienoraščiai. Pjesė „Unė“ pateko tarp lietuvių šiuolaikinės dramos festivalio „Versmės 2009“ nugalėtojų ir pirmąsyk pristatyta 2009m. lapkritį, Lietuvos Nacionaliniame dramos teatre. Vėliau pagal šią pjesę autorė sukūrė ir spektaklį.
Spektaklyje panaudotos nuotraukos iš Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus rinkinių.
Birutė Mar:
„Unė Babickaitė – viena ryškiausių ir spalvingiausių praėjusio šimtmečio lietuvių teatro asmenybių, aktorė ir režisierė, vaidinusi Holivudo filmuose, Niujorko, Vašingtono ir Paryžiaus scenose.
Jos 1930–1932 metais Paryžiuje rašytas dienoraštis tiesiog prašėsi į sceną – Unė mokėjo dramaturgo akimis žvelgti į aplinką – su autoironija, aistra, humoru. Buvo nepaprastai gražios sielos asmenybė, ganėtinai ekstravagantiška – ištekėjo už savo tikro pusbrolio Vytauto Graičiūno, sutikto Amerikoje, ir išliko laiminga su juo visą gyvenimą. Ypač garbino, idealizavo teatrą. Deja, grįžusios prieš karą į Lietuvą, Unės nepripažino Lietuvos kritikai, ji beveik nebevaidino. Netrukus likimas pasisuko liūdna linkme – 1951 metais ji buvo ištremta į Sibirą, o lageryje žuvo vyras, vėliau – vienatvės metai Kaune… Bet Unė išliko Une – rengė vakarus, skaitė eiles, neprarado humoro jausmo bei vidinio švytėjimo.
Unės biografijoje aptikau tiek paralelių su savo gyvenimu! Kaip ir aš, ji studijavo Sankt Peterburge, vaidino kine ir teatre. Grįžusi po studijų – dar prieš išvykdama į Ameriką – Kaune režisavo Valstybės teatre (aš taip pat po studijų Sankt Peterburge Kaune stačiau savo diplominį spektkalį „Laimingos dienos“). Ji irgi domėjosi rytų kultūra, daug keliavo, vaidino keliomis kalbomis…
Pagalvojau, kad per Unės personažą galima būtų apmąstyti ir savas teatrines patirtis, sukurti spektaklį apie TEATRĄ – jo žavingą ir trapią iliuziją. Ir apie mūsų – lyg spektaklis – pralekiantį gyvenimą, būties miražą…“
Daugiau informacijos, atsiliepimai čia.
Nuotraukos D. Matvejevo
Dokumentinį filmą apie spektaklį “UNĖ” (2020 m.) galite pamatyti ČIA.
Apdovanojimai
- Žiūrovų prizas Nacionalininės dramaturgijos festivalyje “Versmės” /Lietuva, 2010/
- Geriausios aktorės apdovanojimas ir žiūrovų prizas Tarptautiniame monospektaklių festivalyje “Atspindys” Visagine /Lietuva, 2010/
- Prizas “Už sėkmingiausią teatrinį eksperimentą” I-me Dalios Tamulevičiūtės vardo
- Lietuvos teatrų festivalyje Varėnoje /Lietuva, 2010/
- Grand Prix tarptautiniame monospektaklių festivalyje „Zvaigzdne“ Rygoje /Latvija, 2011/
- Grand Prix tarptautiniame teatro festivalyje “Druskininkų vasaros teatro sankryža” /Lietuva, 2020/
ŽIŪROVŲ ATSILIEPIMAI
Giedrė Milkevičiūtė (fb Solo teatras, 2024.04): “Talentas apie talentą scenoje!”
Rasa Putauskienė (po “Unės” spektaklio Kupiškyje), fb laiškas aktorei Birutei Mar, 2024.04.08: “Labas vakaras. Šiandien buvome jūsų spektaklyje Kupiškyje. Buvome nuoširdžiai sužavėti jūsų vaidyba, spektakliu. Dėkojame Jums už tokią nuostabią dovaną! Seniai bebuvome tokiame gėrį teikiančiame spektaklyje. Toks tikras teatras… toks, kurio ilgimės… Jūs- aukščiausio profesionalumo aktorė!!! Dėkojame už sielos šventę! Jums linkime jėgų, energijos ir kūrybinio džiaugsmoIki malonių susitikimų! Rasa ir Algis iš Panevėžio. P.S. Visą vakarą dalijamės spektaklio šviesia nuotaika…”
Romualdas Petkevičius (fb Romualdas Petkevičius, po “Unės” spektaklio Ukmergėje, 2024.03.23)
“Scenoje Birutė ir Unė. Jos labai panašios. Abi puikios aktorės. Tik viena jų vaidina šiandien, o kita spindėjo Europos teatruose XX a. pirmoje pusėje. Tačiau istorijos neištrinsi. Lieka dienoraščiai, prisiminimai, knygos. Ir aktoriai, gebantys nunešti mus į nepasiekiamus laikus ir išgyventi, kartu su mumis, žiūrovais, tas svarbiausias akimirkas, kurias žmonės, užsirašydami sau, palieka progą, skaityti, sužinoti, tyrinėti, tiems, kas ateityje juos ilgai prisimins su meile. Ech, jei būčiau literatūros ar teatro kritikas, turėdamas tinkamą išsilavinimą, galėčiau įžvelgti ir trūkumų, arba parašyti gausą skambių pagiriamųjų žodžių, formuojančių, meno padangėje įprastą, išbaigtą, tik žinovams suprantamą, aktorės paveikslą. Tačiau, stebėdamas šį spektaklį tokiomis akimis, kokiomis žiūri Indijoje gimę vaikai, aš pamačiau tai, ką galima pamatyti be išankstinio nusistatymo, be vertinimų, ar bet kokių dygliuotų norų. Ramia širdimi, kuri, laimei, neištvėrė būti tokia iki galo. Todėl ir akys verkė.”
Jolanta Blavieščiūnienė (fb Solo teatras, 2023.04): “Būtinai apsilankykite. Aš turiu priklausomybę šiam teatrui. Vienas už kitą geresni spektakliai…”
Alina Ramanauskienė (fb Solo teatras, 2023.04): “Kiek nepakartojamų akimirkų palikote žiūrovų širdyse!!! Dėkoju Solo teatrui už spektaklį “ Unė”. Važiuokite per visą Lietuvą! Esate labai laukiami!!!”
Rita Tevainienė (po “Unės” spektaklio Renavo dvare), fb 2022.05: “…Dvaro salėje mūsų laukė Birutės Mar mono spektaklis “Unė”. Prisipažįstu, kad nebuvau iki galo “paruošusi namų darbų” ir apie apdovanojimus, kuriais įvertintas šis spektaklis, perskaičiau tik sugrįžus namo. Nieko keisto, kad toks emociškai stiprus, įtaigus, paveikus tas spektaklis! Birutės Mar talento ir Unės Bay gyvenimo spindesio ir tragiškumo dėka-efektas labai stiprus. Po jo norisi daugiau pasigilinti, sužinoti daugiau detalių iš Unės, aukštų vertybių aktorės ir moters, gyvenimo istorijos. … maža gimtoji trobelė Laukminiškiuose, didelis troškimas šviesesnio gyvenimo, darbas Peterburge siekiant kuo daugiau finansiškai padėti mamai auginant jaunesnius brolius (Unė šeimoje buvo vyriausias vaikas), Holivudo ir Paryžiaus scenų spindesys, begalinė meilė Lietuvai, sugrįžimas siekiant prisidėti prie gimtinės klestėjimo ir … sovietinis lageris. Daug oj daug minčių po šito spektaklio, po šios ekskursijos.”
Sigita Ganžienė (po “Unės” spektaklio Muzikos galerijoje, fb 2017.02.11): “Šis vakaras buvo nepakartojamas. Ačiū Birute Mar. Aš net nebesupratau vietomis kur Birute Mar, kur Unė Babickaitė.Tikras teatras, tikras menas – tai tokia šventė.”