Poetė

Monospektaklis Salomėjos Nėries dienoraščių ir poezijos motyvais

Scenarijaus autorė ir atlikėja – Birutė Mar
Režisierė – Regina Garuolytė
Kompozitorius – Antanas Kučinskas
Dailininkė – Jolanta Rimkutė
Judesio autorė – Birutė Banevičiūtė

Spektaklio trukmė – 1,10 val.

Nuo 2018m. – atnaujintas Solo teatro spektaklis (anksčiau sukurtas Menų spaustuvėje, rodytas Lietuvos nacionaliniame dramos teatre)

Birutės Mar monospektaklis “Poetė“ – apie ryškiausios praėjusio amžiaus lietuvių poetės S. Nėries likimą, jau virtusį universaliu XXa. menininko tragiškos lemties mitu.

Nors šešiasdešimt metų jau praėję po Salomėjos Nėries mirties – jos gyvenimas tebelieka mįsle: netyla kaltinimai dėl jos politinių klaidų, neva nuvertinančių jos talentingą kūrybą. Vos prieš gerą dešimtmetį pasirodė paskutinis S.Nėries karo metų poezijos rinkinys “Prie didelio kelio”, atspindintis jos tragiškas būsenas ir išgyvenimus emigracijoje Rusijoje, paskutiniais trumpo poetės gyvenimo metais… Kalbama, jog kažkam perduoti ir jos karo metų dienoraščiai, kurie galbūt kada nors irgi išvys dienos šviesą.

Tačiau net skaitant S.Nėries dienoraščių įrašus (kuriuos poetė rašė visą laiką, nuo keturiolikos metų) sunku atsakyti į daugelį jos asmeninio gyvenimo klausimų (tikriausiai ir nebūtina), nes tai – kibirkščiuojantis menininko likimo dokumentas, paliudijantis, jog egzistuoja didžiulis atotrūkis tarp Kūrėjo sprendžiamų ir realiame žmogaus gyvenime iškylančių problemų.
Spektakliui pasirinkta dokumentiška “Poetės teismo” forma: iš salės skamba S.Nėrį kaltinančių ir ginančių straipsnių ištraukos, nuskamba net teiginys (pasirodęs praėjusiais metais “Šiaurės Atėnuose”, minint S.Nėries šimtąsias gimimo metines), jog Poetei vertėję skirti mirties bausmę. Lygiai taip teisiamas kiekvienas kūrėjas ir kiekvienas žmogus. Mėginta atsekti, kaip nuo jaunystės džiaugsmu spindliuojančių eilėraščių S.Neris priėjo iki “Poemos apie Staliną”, kaip įvyko šis lūžis, kas į tai pastūmėjo (atsakymų ieškota jos dienoraštyje ir kūryboje, kurį S.Nėris rašė nuo keturiolikos metų); tai mėginimas reabilituoti Poetę, kuriai kūryba ir buvo tikrasis ir laimingasis gyvenimas…

“Poetė”– taip pat pretekstas ir galimybė prabilti apie nūdieną, apie Kūrėją ir visuomenės požiūrį į jį, kuris neretai būna priešiškas. Tai itin aktuali ir šiuolaikiška tema.

Daugiau informacijos, atsiliepimai čia.


Nuotraukos D. Matvejevo

Dokumentinį filmą apie spektaklį “POETĖ” (2020 m.) galite pamatyti ČIA.

Apdovanojimai

  • Tarptautinės žiuri prizas už Salomėjos Nėries vaidmens sukūrimą – tarptautiniame
  • Baltijos teatrų festivalyje „Omadraama“ Tartu /Estija, 2006/
  • „Geriausios aktorės“ apdovanojimas tarptautiniame monospektaklių festivalyje
  • „Vidlunia“ Kijeve /Ukraina, 2007/
  • LTV ir radijo prizas tarptautiniame monospektaklių festivalyje „Atspindys” Visagine /Lietuva, 2007/

Žiūrovų atsiliepimai

2 atsakymai į “Poetė”

  1. Labai nustebinęs spektaktaklis! Nuoširdžiai rekomenduoju!!! Ačiū, Birute Mar, už tavo kūrybą, šviesą, gyvenimo matymą širdimi❤ Turbūt ir iš vieno eilėraščio padarytum spektaklį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *