Žiema Maljorkoje

Spektaklis-koncertas, inspiruotas kompozitoriaus Frederiko Šopeno ir rašytojos Žorž Sand kūrybos ir meilės istorijos

Scenarijaus autorė ir režisierė – Birutė Mar

Dailininkė – Indrė Pačėsaitė

Režisierės asistentė – Sigita Mikalauskaitė

Atlieka – pianistė Eglė Andrejevaitė ir aktorė Birutė Mar

Žorž Sand knygos “Žiema Maljorkoje” fragmentus vertė Birutė Mar

PREMJERA – 2021 birželio 30 d. Kaune, liepos 2 d. Vilniuje

Trukmė – 1,20 val.

Projektas sukurtas bendradarbiaujant su Fortepijono studija TonArt ir Kūrybos studija Solo. Projekto sukūrimą iš dalies parėmė – Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.

ARTIMIAUSI SPEKTAKLIAI:

2024 m. gegužės 29 d. 19 val. Kaune, Kultūros centre (Kęstučio g. 1) Bilietai: https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/teatras/spektaklis-koncertas-ziema-maljorkoje-kompozitoriaus-f-chopino-ir-rasytojos-g-sand-gyvenimo-ir-kurybos-motyvais-solo-teatras-421172/?fbclid=IwAR3-hocmQ4tMkfWJAWHV-K7NPUHTZr9LFrkgIqlZIm_1Z_V8nIg5neMCTLQ

         1838-1839 m. žiemą Ispanijos saloje Maljorkoje drauge praleido du žinomi, tuomet vienas kitą įsimylėję kūrėjai – lenkų kilmės kompozitorius F.Šopenas ir prancūzų rašytoja Žorž Sand. Ž.Sand tuomet garsėjo kaip konservatyvias visuomenės normas laužanti menininkė, vilkinti vyriškais rūbais, rankoje laikanti cigarą – viena pirmųjų XIX amžiaus moterų „pypkorių“. Iki pažinties su Šopenu  ji buvo jau spėjusi pagyventi moterų vienuolyne, ištekėti, pagimdyti sūnų ir dukrą, palikti sutuoktinį, išvažiuoti paskui meilužį į Paryžių ir parašyti kelis romanus, prisidengusi vyrišku pseudonimu – Žorž Sand. Šopenui dar nebuvo trisdešimties. Bet – jis jau žinomas muzikos genijus ir virtuozas, su koncertais aplankęs daugybę šalių. Paliktas tos, su kuria buvo susižadėjęs…

        Šopeną nuo vaikystės kamavo kosulio priepuoliai, tad su naująja mylimąja ir dviem jos vaikais visi nusprendžia vykti žiemoti į šilto klimato Ispanijos salą – Maljorką.     

      Nepaisant buities sunkumų nei banguojančių įsimylėjėlių santykių – kelionė buvo produktyvi: apsigyvenę Valdemosos vienuolyne Maljorkos saloje, menininkai intensyviai dirbo:  F.Šopenas ten sukūrė garsųjį preliudų fortepijonui ciklą op.28, o Ž.Sand parašė esė-prisiminimų knygą „Žiema Maljorkoje“.

Dailininko E.Delakrua paveikslas “F.Šopenas ir Ž.Sand” (1838 m.)

      Spektaklio-koncerto scenarijus sukurtas pagal Žorž Sand tekstus, amžininkų prisiminimus, išlikusius laiškus, liudijančius ypatingas tuometines dviejų kūrėjų patirtis, meilės įtampos ir aistros akimirkas, kontrastuojančias su buities sunkumų patirtimis: tai dviejų menininkų kelionė ne tik į Ispanijos salą, bet ir vidinė kelionė į jausmų, santykių pasaulį. Scenarijuje žodžiais paliudyti išgyvenimai virsta F.Šopeno muzika, pagilinančia teksto pasakojimą emocionalia garsų kalba. Kūrinio tema itin aktuali ir šiandien – kūrybinė jėga kaip gebėjimas įveikti žmogui duotus kasdienybės išbandymus, transformuoti juos į būties lygmens išgyvenimus, kūrybos gelmę.

      Spektaklyje-koncerte dvidešimt keturių F.Šopeno preliudų ciklą op.28 atlieka pianistė Eglė Andrejevaitė, fragmentus iš Žorž Sand knygos „Žiema Maljorkoje“, F.Šopeno ir Ž.Sand amžininkų prisiminimus ir laiškus interpretuoja aktorė Birutė Mar.

Tarptautiniame teatrų festivalyje “Druskininkų vasaros teatro sankryža” (2021) spektaklis-koncertas “ŽIEMA MALJORKOJE” pelnė tarptautinio žiuri paskirtą festivalio diplomą “Už muzikos ir žodžio sąlytį”.

D.Matvejevo nuotraukos

SPAUDA, ATSILIEPIMAI

Spektaklio-koncerto “ŽIEMA MALJORKOJE” premjera (www.menufaktura.lt, 2021.06.30)

Apie ŽIEMA MALJORKOJE” sukūrimą, kūrėjų kelionę į Valdemosos vienuolyną – Aušra Gudavičiūtė kalbina pianistę Eglę Andrejevaitę ir režisierę, aktorę Birutę Mar “ŽIEMA MALJORKOJE: KOMPOZITORIAUS F.CHOPINO IR RAŠYTOJOS, MAIŠTINGOSIOS G.SAND MEILĖS IR KŪRYBOS ISTORIJA” (www.bernardinai.lt, 2022.05)

Jonė Punytė-Svigarienė “FORTEPIJONO ŠVENTĖ MIESTO ŠIRDYJE” – apie I-ąįį muzikos festivalį “Žaižaruojančių žiežirbų žaismas” bei festivalyje pristatytą “Žiemą Maljorkoje”) 7md.lt, 2023.04.28

ŽIŪROVŲ ATSILIEPIMAI

Žurnalistas Valdas Puteikis (po “Žiemos Maljorkoje” Šv.Kotrynos bažnyčioje), fb 2024.01.07:

Šio sekmadienio vakarą Maljorkoje buvo 12 laipsnių šilumos, o Vilniuje – 18 laipsnių šalčio (jutiminė temperatūra – minus 26). Žiema Maljorkoje ir žiema Vilniuje. Sausakimšoje mūsų sostinės Šv. Kotrynos bažnyčioje publika klausėsi aktorės ir režisierės Birutės Mar (Birute Mar) ir pianistės Eglės Andrejevaitės (Egle Andrejevaite) atliekamo spektaklio-koncerto “Žiema Maljorkoje”. Klausėsi į vientisą scenarijų nepriekaištingai sudėto ir nepriekaištingai įtaigiomis intonacijomis interpretuojamo teksto, kuris tarsi mozaika sulipdytas iš George Sand eseistinės knygos “Žiema Maljorkoje” (“Un hiver à Majorque”) fragmentų, taip pat Fryderyko Chopino ir George Sand amžininkų prisiminimų, laiškų; klausėsi tam tikrose pasakojimo atkarpose organiškai jungiamų dvidešimt keturių F. Chopino preliudų (juos kompozitorius, kankinamas žvėriško kosulio, sukūrė būtent Maljorkoje), subtiliai atliekamų, garsus palydint išraiškingu rankos mostu, pianistės Eglės Andrejevaitės; klausėsi ir sykiu gėrėjosi šviesų dailininko Audriaus Jankausko (Audrius Jankauskas) šiam spektakliui sukurta spalvų ir šviesų magija. O ir akustika – kokios reta!

Nė pusantros valandos netrukęs performansas apie Sand ir Chopino meilę, jų banguojantį ir kibirkščiuojantį sambūvį turbūt pasakė daugiau, nei, ko gero, būtų pasakiusios perskaitytos kelios knygos. Birutės monospektaklių režisūrinis talentas tuo ir unikalus, kad ji geba sulydyti tokį koncentratą-kondensatą, jog “nei pridėsi, nei atimsi”.

1838-1839 metais du įsimylėjėliai, palikę Paryžių, apsigyveno vienoje iš Ispanijos Balearų salų – Maljorkoje. George Sand tuomet garsėjo kaip konservatyvias visuomenės normas laužanti menininkė, vilkinti vyriškais rūbais, rankoje laikanti cigarą, ji – viena pirmųjų XIX amžiaus moterų pypkiuotojų. Iki pažinties su Chopinu rašytoja buvo jau spėjusi pagyventi moterų vienuolyne, ištekėti, pagimdyti sūnų ir dukrą, palikti sutuoktinį, išvažiuoti paskui meilužį į Paryžių ir parašyti kelis romanus, prisidengusi vyrišku pseudonimu – George Sand. Chopinui dar nebuvo trisdešimties. Bet jis – jau žinomas muzikos genijus ir virtuozas, su koncertais aplankęs daugybę šalių. Paliktas tos, su kuria buvo susižadėjęs… Kompozitorių nuo vaikystės kamavo kosulio priepuoliai, tad su naująja mylimąja ir dviem jos vaikais visi nusprendžia vykti žiemoti į šilto klimato Ispanijos salą – Maljorką.

Muzika ir žodis šiame spektaklyje sukūrė tokią atmosferą, kad negalėjai negirdėti Maljorkos nakties tylos ar pavienių garsų naktyje; negalėjai neužuosti tarp kalnų įsispraudusio Valdemosos vienuolyno kvapo, nejusti ožkos, kurią pora įsigijo būtent šiame vienuolyne, pieno skonio; negalėjai neįsivaizduoti vietinių maljorkiečių gyvenimo kolorito su jų paniška tuberkuliozės baime, su tūkstančiu kiaulienos patiekalų, įskaitant ir desertą… Vaizdas, garsas, emocija ir faktografinė medžiaga šiame performanse yra nedalomi. Kaip nedalomas turėjo būti ir 1838-aisiais Eugène’o Delacroix nutapytas paveikslas, kuriame pavaizduoti George Sand ir Fryderykas Chopinas – deja, šį tapybos darbą įsigijęs vienas kolekcininkas, galvodamas apie gerą pasipelnijimą, įsimylėjėlių porą perskyrė ir iš vieno kūrinio padarė du atskirus portretinius darbus.

Alina Ramanauskienė, fb 2021.07.09 :

Buvo puikus koncertas Kaune. Ypač žavėjausi aktore Birute Mar, kuri itin subtiliai ir aristokratiškai skleidė Šopeno ir Žorž Sand gyvenimo tarpsnį, praleistą Maljorkoje. Išskirtinė padėka ir pianistei Andrejevaitei, kuri ryžosi atlikti visą Šopeno preliudų ciklą, nebodama Kauno filharmonijoje tvyrančio karščio. lauksime kitų koncertų.

Lina Būgienė (po “Žiemos Maljorkoje” Šv.Kotrynos bažnyčioje, Vilniuje 2022.05.31), fb Solo teatras 2022.06.02:

Nuostabaus grožio vakaras! Pianistė Eglė Andrejevaitė neįtikėtina!

Loreta Garmuvienė, fb Solo teatras 2022.06.02:

Tobulas vakaras. Neišblėstantys įspūdžiai…

   

“ŽIEMA MALJORKOJE” Šv.Kotrynos bažnyčioje, Vilniuje 2022 gegužės 31.

“ŽIEMA MALJORKOJE” Palangos kurhauze 2022 m. lapkričio 19 d.