Žiema Maljorkoje

Spektaklis-koncertas, inspiruotas kompozitoriaus Frederiko Šopeno ir rašytojos Žorž Sand kūrybos ir meilės istorijos

Scenarijaus autorė ir režisierė – Birutė Mar

Dailininkė – Indrė Pačėsaitė

Režisierės asistentė – Sigita Mikalauskaitė

Atlieka – pianistė Eglė Andrejevaitė ir aktorė Birutė Mar

Žorž Sand knygos “Žiema Maljorkoje” fragmentus vertė Birutė Mar

PREMJERA – 2021 birželio 30 d. Kaune, liepos 2 d. Vilniuje

Trukmė – 1,20 val.

Projektas sukurtas bendradarbiaujant su Fortepijono studija TonArt ir Kūrybos studija Solo. Projekto sukūrimą iš dalies parėmė – Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.

ARTIMIAUSI SPEKTAKLIAI:

         1838-1839 m. žiemą Ispanijos saloje Maljorkoje drauge praleido du žinomi, tuomet vienas kitą įsimylėję kūrėjai – lenkų kilmės kompozitorius F.Šopenas ir prancūzų rašytoja Žorž Sand. Ž.Sand tuomet garsėjo kaip konservatyvias visuomenės normas laužanti menininkė, vilkinti vyriškais rūbais, rankoje laikanti cigarą – viena pirmųjų XIX amžiaus moterų „pypkorių“. Iki pažinties su Šopenu  ji buvo jau spėjusi pagyventi moterų vienuolyne, ištekėti, pagimdyti sūnų ir dukrą, palikti sutuoktinį, išvažiuoti paskui meilužį į Paryžių ir parašyti kelis romanus, prisidengusi vyrišku pseudonimu – Žorž Sand. Šopenui dar nebuvo trisdešimties. Bet – jis jau žinomas muzikos genijus ir virtuozas, su koncertais aplankęs daugybę šalių. Paliktas tos, su kuria buvo susižadėjęs…

        Šopeną nuo vaikystės kamavo kosulio priepuoliai, tad su naująja mylimąja ir dviem jos vaikais visi nusprendžia vykti žiemoti į šilto klimato Ispanijos salą – Maljorką.     

      Nepaisant buities sunkumų nei banguojančių įsimylėjėlių santykių – kelionė buvo produktyvi: apsigyvenę Valdemosos vienuolyne Maljorkos saloje, menininkai intensyviai dirbo:  F.Šopenas ten sukūrė garsųjį preliudų fortepijonui ciklą op.28, o Ž.Sand parašė esė-prisiminimų knygą „Žiema Maljorkoje“.

Dailininko E.Delakrua paveikslas “F.Šopenas ir Ž.Sand” (1838 m.)

      Spektaklio-koncerto scenarijus sukurtas pagal Žorž Sand tekstus, amžininkų prisiminimus, išlikusius laiškus, liudijančius ypatingas tuometines dviejų kūrėjų patirtis, meilės įtampos ir aistros akimirkas, kontrastuojančias su buities sunkumų patirtimis: tai dviejų menininkų kelionė ne tik į Ispanijos salą, bet ir vidinė kelionė į jausmų, santykių pasaulį. Scenarijuje žodžiais paliudyti išgyvenimai virsta F.Šopeno muzika, pagilinančia teksto pasakojimą emocionalia garsų kalba. Kūrinio tema itin aktuali ir šiandien – kūrybinė jėga kaip gebėjimas įveikti žmogui duotus kasdienybės išbandymus, transformuoti juos į būties lygmens išgyvenimus, kūrybos gelmę.

      Spektaklyje-koncerte dvidešimt keturių F.Šopeno preliudų ciklą op.28 atlieka pianistė Eglė Andrejevaitė, fragmentus iš Žorž Sand knygos „Žiema Maljorkoje“, F.Šopeno ir Ž.Sand amžininkų prisiminimus ir laiškus interpretuoja aktorė Birutė Mar.

Tarptautiniame teatrų festivalyje “Druskininkų vasaros teatro sankryža” (2021) spektaklis-koncertas “ŽIEMA MALJORKOJE” pelnė tarptautinio žiuri paskirtą festivalio diplomą “Už muzikos ir žodžio sąlytį”.

D.Matvejevo nuotraukos

SPAUDA, ATSILIEPIMAI

Spektaklio-koncerto “ŽIEMA MALJORKOJE” premjera (www.menufaktura.lt, 2021.06.30)

Apie ŽIEMA MALJORKOJE” sukūrimą, kūrėjų kelionę į Valdemosos vienuolyną – Aušra Gudavičiūtė kalbina pianistę Eglę Andrejevaitę ir režisierę, aktorę Birutę Mar “ŽIEMA MALJORKOJE: KOMPOZITORIAUS F.CHOPINO IR RAŠYTOJOS, MAIŠTINGOSIOS G.SAND MEILĖS IR KŪRYBOS ISTORIJA” (www.bernardinai.lt, 2022.05)

Jonė Punytė-Svigarienė “FORTEPIJONO ŠVENTĖ MIESTO ŠIRDYJE” – apie I-ąįį muzikos festivalį “Žaižaruojančių žiežirbų žaismas” bei festivalyje pristatytą “Žiemą Maljorkoje”) 7md.lt, 2023.04.28

ŽIŪROVŲ ATSILIEPIMAI

Alina Ramanauskienė, fb 2021.07.09 :

Buvo puikus koncertas Kaune. Ypač žavėjausi aktore Birute Mar, kuri itin subtiliai ir aristokratiškai skleidė Šopeno ir Žorž Sand gyvenimo tarpsnį, praleistą Maljorkoje. Išskirtinė padėka ir pianistei Andrejevaitei, kuri ryžosi atlikti visą Šopeno preliudų ciklą, nebodama Kauno filharmonijoje tvyrančio karščio. lauksime kitų koncertų.

Lina Būgienė (po “Žiemos Maljorkoje” Šv.Kotrynos bažnyčioje, Vilniuje 2022.05.31), fb Solo teatras 2022.06.02:

Nuostabaus grožio vakaras! Pianistė Eglė Andrejevaitė neįtikėtina!

Loreta Garmuvienė, fb Solo teatras 2022.06.02:

Tobulas vakaras. Neišblėstantys įspūdžiai…

   

“ŽIEMA MALJORKOJE” Šv.Kotrynos bažnyčioje, Vilniuje 2022 gegužės 31.

“ŽIEMA MALJORKOJE” Palangos kurhauze 2022 m. lapkričio 19 d.