Unė

Vienos dalies spektaklis aktorės Unės Babickaitės – Baye dienoraščių motyvais

Autorė, režisierė ir atlikėja – Birutė Mar
Dailininkai – Jolanta Rimkutė ir Dmitrijus Matvejevas
Kompozitorius – Antanas Kučinskas
Choreografė – Edita Stundytė
Režisierės asistentė – Regina Garuolytė

Trukmė – 1,20 val.

Nuo 2018 m.– atnaujintas Solo teatro spektaklis (anksčiau sukurtas ir rodytas Lietuvos nacionaliniame dramos teatre)

Artimiausi “UNĖS” spektakliai – 2024 m. kovo 19 d. Vilniuje, Meno forte. Bilietai: www.bilietai.lt

„Unė“ – spektaklis, sukurtas pagal pačios Birutės Mar pjesę, kurią inspiravo aktorės Unės Baye-Babickaitės (1897–1961) dienoraščiai. Pjesė „Unė“ pateko tarp lietuvių šiuolaikinės dramos festivalio „Versmės 2009“ nugalėtojų ir pirmąsyk pristatyta 2009m. lapkritį, Lietuvos Nacionaliniame dramos teatre. Vėliau pagal šią pjesę autorė sukūrė ir spektaklį.
Spektaklyje panaudotos nuotraukos iš Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus rinkinių.

Aktorė Unė Babickaitė (1897-1961)

Birutė Mar:

„Unė Babickaitė – viena ryškiausių ir spalvingiausių praėjusio šimtmečio lietuvių teatro asmenybių, aktorė ir režisierė, vaidinusi Holivudo filmuose, Niujorko, Vašingtono ir Paryžiaus scenose.

Jos 1930–1932 metais Paryžiuje rašytas dienoraštis tiesiog prašėsi į sceną – Unė mokėjo dramaturgo akimis žvelgti į aplinką – su autoironija, aistra, humoru. Buvo nepaprastai gražios sielos asmenybė, ganėtinai ekstravagantiška – ištekėjo už savo tikro pusbrolio Vytauto Graičiūno, sutikto Amerikoje, ir išliko laiminga su juo visą gyvenimą. Ypač garbino, idealizavo teatrą. Deja, grįžusios prieš karą į Lietuvą, Unės nepripažino Lietuvos kritikai, ji beveik nebevaidino. Netrukus likimas pasisuko liūdna linkme – 1951 metais ji buvo ištremta į Sibirą, o lageryje žuvo vyras, vėliau – vienatvės metai Kaune… Bet Unė išliko Une – rengė vakarus, skaitė eiles, neprarado humoro jausmo bei vidinio švytėjimo.

Unės biografijoje aptikau tiek paralelių su savo gyvenimu! Kaip ir aš, ji studijavo Sankt Peterburge, vaidino kine ir teatre. Grįžusi po studijų – dar prieš išvykdama į Ameriką – Kaune režisavo Valstybės teatre (aš taip pat po studijų Sankt Peterburge Kaune stačiau savo diplominį spektkalį „Laimingos dienos“). Ji irgi domėjosi rytų kultūra, daug keliavo, vaidino keliomis kalbomis…

Pagalvojau, kad per Unės personažą galima būtų apmąstyti ir savas teatrines patirtis, sukurti spektaklį apie TEATRĄ – jo žavingą ir trapią iliuziją. Ir apie mūsų – lyg spektaklis – pralekiantį gyvenimą, būties miražą…“

Daugiau informacijos, atsiliepimai čia.


Nuotraukos D. Matvejevo

Dokumentinį filmą apie spektaklį “UNĖ” (2020 m.) galite pamatyti ČIA.

Apdovanojimai

  • Žiūrovų prizas Nacionalininės dramaturgijos festivalyje “Versmės” /Lietuva, 2010/
  • Geriausios aktorės apdovanojimas ir žiūrovų prizas Tarptautiniame monospektaklių festivalyje “Atspindys” Visagine /Lietuva, 2010/
  • Prizas “Už sėkmingiausią teatrinį eksperimentą” I-me Dalios Tamulevičiūtės vardo
  • Lietuvos teatrų festivalyje Varėnoje /Lietuva, 2010/
  • Grand Prix tarptautiniame monospektaklių festivalyje „Zvaigzdne“ Rygoje /Latvija, 2011/
  • Grand Prix tarptautiniame teatro festivalyje “Druskininkų vasaros teatro sankryža” /Lietuva, 2020/

 

ŽIŪROVŲ ATSILIEPIMAI

Rita Tevainienė (po “Unės” spektaklio Renavo dvare), fb 2022.05:

…Dvaro salėje mūsų laukė Birutės Mar mono spektaklis “Unė”. Prisipažįstu, kad nebuvau iki galo “paruošusi namų darbų” ir apie apdovanojimus, kuriais įvertintas šis spektaklis, perskaičiau tik sugrįžus namo. Nieko keisto, kad toks emociškai stiprus, įtaigus, paveikus tas spektaklis! Birutės Mar talento ir Unės Bay gyvenimo spindesio ir tragiškumo dėka-efektas labai stiprus. Po jo norisi daugiau pasigilinti, sužinoti daugiau detalių iš Unės, aukštų vertybių aktorės ir moters, gyvenimo istorijos. … maža gimtoji trobelė Laukminiškiuose, didelis troškimas šviesesnio gyvenimo, darbas Peterburge siekiant kuo daugiau finansiškai padėti mamai auginant jaunesnius brolius (Unė šeimoje buvo vyriausias vaikas), Holivudo ir Paryžiaus scenų spindesys, begalinė meilė Lietuvai, sugrįžimas siekiant prisidėti prie gimtinės klestėjimo ir … sovietinis lageris. Daug oj daug minčių po šito spektaklio, po šios ekskursijos.

Sigita Ganžienė (po “Unės” spektaklio Muzikos galerijoje, fb 2017.02.11):

Šis vakaras buvo nepakartojamas. Ačiū Birute Mar. Aš net nebesupratau vietomis kur Birute Mar, kur Unė Babickaitė.Tikras teatras, tikras menas – tai tokia šventė.

Jolanta Blavieščiūnienė (fb Solo teatras, 2023.04): “Būtinai apsilankykite. Aš turiu priklausomybę šiam teatrui. Vienas už kitą geresni spektakliai…”

Alina Ramanauskienė (fb Solo teatras, 2023.04): “Kiek nepakartojamų akimirkų palikote žiūrovų širdyse!!! Dėkoju Solo teatrui už spektaklį “ Unė”. Važiuokite per visą Lietuvą! Esate labai laukiami!!!”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *